Disleksi Tanısı Nasıl Konur?

Disleksi tanısı nasıl konur?

Disleksi Tanısı Nasıl Konur?

Disleksi tanısı nasıl konur? sorusu birçok ebeveynin cevap bulmakta zorlandığı bir konudur. Çocuklarının disleksi olma ihtimalinin olduğunu düşünen ebeveynler bu konuda teşhis koyması için nereye ve kime gidecekleri konusunda kafa karışıklığı yaşarlar. Bunun sebebi ise bildiğimiz yaygın yanlışlardır.

Disleksi tanısı nasıl konulmaz?

Yaygın yanlışlarımızdan ilki çocukların yaşadığı her problemin pedagoglar tarafından çözüleceğine olan inanç. Bir çocuğun akademik, psikolojik vb. konularda başarısız olduğunu gören birçok ebeveyn ve yakın çevresi söz konusu olan çocuk olduğunda gidilmesi gerekenin bir pedagog olduğunu düşünür. Bu toplum olarak doğru bilinen bir yanlıştır.

“Disleksi tanısı nasıl konur?” sorusuna cevap bulmakta zorlanıyoruz. Sebeplerimizden ikincisi ise disleksi farkındalığının artması ile birçok kişi ve kurumun bu konuda hizmet vermeye başlaması. Eğitim ve psikolojik destek amaçlı kurulmuş kurumların varlığı elbette ki bu bozuklukla baş etmeye çalışan aileler için bir çözüm yolu.

Ancak test ve tanı konusunda hizmet veren kurumların bazılarının yetkinlik sınırlarını aştıklarını söylemek maalesef yerinde bir tespit olacaktır.

“Disleksi tanısı nasıl konur?” sorusu için tek doğru cevap çocuk psikiyatri servisi ve çocuk psikiyatri uzmanıdır.

Disleksi Tanısı İçin Adımlar

Öncelikle disleksi tanısı için çocuğun okul çağına gelmiş olması gerekmektedir.

Okumada zorluk yaşayan çocuğun bu durumu öğretmeni ve ailesi tarafından izlenmelidir. Herhangi bir mental rahatsızlığı olmamasına rağmen okuma güçlüğü yaşaması durumunda okul psikolojik danışmanı tarafından gözlemler raporlanmalı ve aile, Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM) yönlendirilmelidir.

Disleksi tanısı konulmadan önce RAM’da çocuğa uzmanlar tarafından disleksi testleri uygulanmalıdır. Test sonuçları doğrultusunda gerekli görülmesi durumunda aile devlet kurumlarında çocuk psikiyatri servisine yönlendirilmeli ve teşhis çocuk psikiyatri uzmanı tarafından konulmalıdır.

Dislekside de birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı önemlidir. Akademik başarısızlıkları nedeniyle baskı altında hisseden çocuk tanıdan sonra ailesi ve çevresi tarafından anlaşılacaktır. Aileler ve öğretmenleri disleksi teşhisi almış bireye farkındalıkla yaklaşacağı için çocuk kendi için yeni bir alan açabilecektir. Bu durumda disleksi tanısı almış çocuğa okul hayatında sınıf öğretmeni tarafından durumuna uygun bir şekilde eğitim verilmeli ve ona uygun ödevlerle görevlendirilmelidir.

Psikolojik olarak desteklenen ve kendi öğrenme stilinde eğitim alabilen çocuklar iyi bir şekilde okuma ve yazma öğrenebilir.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.