fbpx

Sosyal ortamların eşsiz çocuklarını yetiştirin

https://youtu.be/q2AW_66memQ


Sosyal-Duygusal Gelişim Ne Demektir?

 

Sosyal-duygusal gelişim bir çocuğun, kendi duygu ve davranışlarını kontrol edebilmesi, başkalarının duygularını anlayabilmesi ve yaşıtları ile uyum sağlayabilmesidir.

Çocukların, işbirliği yapma, söylenenleri yerine getirme, kendine hakim olma ve dikkatini verme gibi ihtiyaç duydukları temel becerileri elde edebilmesi için sosyal-duygusal becerilere sahip olması gerekir. Güven duygusu, emniyet, gurur, dostluk, sevgi ve neşe çocuktaki sosyal duygusal gelişimin bir parçasını oluşturmaktadır. Güvenilir ve sempatik bir yetişkinle kurulan pozitif bir ilişki, çocuğun sosyal ve duygusal gelişimin başarısı adına anahtar unsurdur.

Sosyal ve duygusal gelişim bir takım becerilerin kazanılmasına bağlıdır. Bunlardan kilit olan beceriler ise şu şekildedir:

*Kişinin kendi duygularını tanıması ve anlaması

*Başkalarının içinde bulunduğu duygusal durumu doğru okuması ve kavraması

*Güçlü duyguları yönetebilmesi ve ve onları yapıcı bir biçimde ifade edebilmesi

*Kişinin kendi davranışlarını düzenleyebilmesi

*Diğerileriyle empati yapma duygusunun gelişmiş olması

*İlişki kurma ve ilişkiyi sürdürme becerisi

Bu becerilerden her birinin gelişimi kendi zamanında gerçekleşir ve her biri zamanla bir diğer becerinin üzerine inşa edilir. Sosyal-duygusal gelişimin temeli doğuştan başlar. 2 aylık çocuk, ebeveynlerinin sesini işittiğinde rahatlar ve gülümser. Onlar kendisiyle konuştuğunda sevgiyle onların yüzüne odaklanır. Eğer çocuğunuzun ipuçlarını okuyabilirseniz ve doğduğu andan itibaren gün gün sosyal-duygusal becerilerinin nasıl oluştuğuna dikkat ederseniz onunla güvenli ve sevgi dolu bir bağ kurabilirsiniz.

Sosyal Duygusal Gelişim Niçin Önemlidir?

Bir çocuğun sosyal-duygusal gelişimi, onun fiziksel ve bilişsel gelişimi kadar önemlidir. Bilmek gerekir ki bir çocuk doğarken sosyal-duygusal becerilerle beraber dünyaya gelmez, bu yetenekleri kazandırmak ve geliştirmek anne-babanın, çocuk bakıcısının ve öğretmenin görevidir.

Bir çocuğun sosyal-duygusal gelişimi ona kim olduğu duygusunu ve nasıl öğrenmesi gerektiği hissini sağlar, diğer insanlarla kaliteli ilişkiler kurmasına yardımcı olur. Ayrıca çocuğu, iletişim kurmak ve diğerleriyle bağlantı sağlamak için yönlendirir,  çatışmaları çözüme kavuşturma, güven kazanma ve hedeflerine ulaşma konularında ona çok önemli bir destek sağlar. Güçlü bir sosyal-duygusal temeli çocukken inşaa etmek çocuğun hayattaki gelişimine ve mutluluğu yakalamasına yardım edecektir. Stresle başa çıkabilmek için daha donanımlı, gençlik ve çocukluk yıllarındaki zorlu aşamalardan geçerken de daha dayanıklı olacaktır.

Peki ebeveynler olarak çocukların sosyal-duygusal gelişimi için ne yapabiliriz?

Ebeveynler olarak çocuklarımızın duygusal ipuçlarını okumayı öğrenmeliyiz. Bu sayede onlara kendi duygularını tanımaları için yardımda bulunabiliriz. Çocuklarımız için örnek davranışlar sergilemeli, sevgiye dayalı etkileşimlerde bulunmalıyız. Duygularına, arzularına ve ihtiyaçlarına karşı ilgi göstermeli, günlük aktivitelerindeki hoşumuza giden yönleri onlara ifade etmeli,  bakış açılarına saygı duymalı, her başarısında gururlandığımızı ifade etmeli, cesaret vermeli ve stresli anlarında onlara destek olmalıyız.

 

 

Bir çocuğun Sosyal ve Duygusal Gelişimi Nasıl Olur?

Çocuğunuzu Tanıyın

Her çocuk eşsizdir. Çocuğunuzun en iyisi olduğunu biliyorsunuz. Bazı çocuklar sessizdir, diğerleri hareket etmeden duramazken ve oldukça aktiflerken onlar geriye yaslanıp izlemeyi severler. Bazı çocuklar suyla oynamayı severken bazıları sıçramaktan hoşlanırlar. Çocuğunuzun neyi yapmaktan hoşlandığının bir önemi yoktur, yapmaktan hoşlandığı şeyler onun için en iyisidir ve sahip olduğu mizaç nedeniyledir. Bizim vazifemiz çocuğumuzun mizacını bilmektir, bu sayede onlara dair tutarlı beklentilerimiz olur ve bu beklentiler üzerinden gelişimlerini sağlamaya çalışırız.

Çocuklara güven verici ve sevgi dolu bir ortam sağlayan ebeveynler ve çocuk bakıcıları, çocukların tüm gelişim alanlarında gelişim göstermelerine olanak sağlarlar. Çocuklara, zorlukların üstesinden gelme, kendi duygularını anlama, sorun çözme, ilişki geliştirme, akranlarıyla ve yetişkinlerle iletişime geçme becerilerini ebeveynleri öğretirler.

Sosyal Duygusal Becerileri İnşa Etmek İçin Ebeveynler Ne Yapabilir?

Ebeveynler çocuklarının yanında daha çok zaman geçirdiklerinde onlardaki davranışların değişimine daha çok tanık olacaklardır. Parklar, doğum günü partileri, lunaparklar, müzeler ve okul gibi yerler bazı çocukların daha çok stresli olmasına neden olabilir. Bu çocuklar evde kendi başlarına sakince çok iyi oynarlar fakat toplu alanlara girdiklerinde kaygılı olmaya başlarlar. Bu doğaldır. Bazı çocuklar içinse bu tarz yerler oldukça iyidir, evden farklı ortamlarda da vakit geçirmeyi öğrenirler. Çocuklar aşırı heyecanlıdır, heyecanlarını ve duygularını kontrol etmek bazen onlar için oldukça zordur. Ebeveynler olarak bu tarz durumlarda onları desteklemek için yanlarında olmadan becerilerle birlikte dünyaya gelmezler.

 

Comments are closed.
Başvuru Formu