fbpx

Evde Açık İletişimi Teşvik Etmenin Yolları

Açık iletişim, her aile üyesinin sevildiğini ve saygı duyulduğunu hissetmesini sağlar. Bununla beraber oluşan çatışmaların daha kolay bir şekilde idare edilmesine yardımcı olur. Çatışmaları çözmenin temeli dinleme, empati, destekleyici iletişim ve ortak çalışmaya dayalı problem çözmeye dayanır.

Çocuklarınızla sohbeti öncelikli kılın. Açık ve rahatlatıcı iletişim güven, özsaygı, dayanışmayla beraber sağlıklı ve sıcak ilişkiler kurar. Zamanınızı ve gücünüzü çocuklarınızla olan ilişkinizi ve iletişiminizi geliştirmek için kullanmaya özen gösterin. Bunun en iyi yolu onlarla konuşmaktır. Çocuklarla konuşmanın iki taraflı olduğunu unutmayın. Onlara bir şeyler söyleyin ve onların söyleyeceklerini dinleyin; dinlemek, konuşmak kadar gereklidir.

Birebir konuşmalar için zaman ayırın. Bu, çocuklarınız arası yaş farkı fazlaysa çok daha önemlidir. Bazen büyük olanlar konuşurken küçükleri bastırabilirler, bazen de küçükler, konuşmanın büyükler tarafından yapılmasını tercih ederler. Büyük kardeşlerle yapılan konuşmalar bazen küçüklerin anlayabileceği düzeyde olmayabilir. Ek olarak, büyük kardeşler soru sorabilecekleri ve daha fazla bilgi öğrenebilecekleri  şeyler hakkında konuşmak isterler. Bu nedenle, çocuklarınızla birebir konuşmalar için vakit ayırın ki onların seviyesinde ve onların kelime haznelerine uygun olarak bir iletişim kurabilin. Parkta yürürken, yatmadan önce kitap okurken, arabayla yolculuk yaparken olabilir. Belirli saatlerde olmasına gerek yok. Fırsatlar ortaya çıktıkça onları kullanmayı ihmal etmeyin.

UCU AÇIK SORULAR

Çocuklarınızla iletişiminizi geliştirmek için onlara ucu açık sorular sorun. Çocuklarınızın zihinlerini açıp daha fazla düşünmelerini istiyorsanız onlara ucu açık sorular sorun. Yani “Evet” veya “Hayır”la cevaplandırılamayacak sorular. Bu tarz sorular, onların fikirlerini ve hislerini daha fazla paylaşmalarını sağlayacaktır. Örneğin; “Bugün Ahmet’in doğum günü partisinde eğlendin mi?” demek yerine şöyle sorabilirsiniz; “Bugün Ahmet’in doğum günü partisinde en çok eğlendiğin kısım neydi?” Onların söyleyeceklerine ilgili olduğunuzu göstermek adına şu cümleleri kullanın;

-Gerçekten mi?

-Anladım.

-Peki  ya….

-Bu ilginç!

EMPATİ

Empati, herkesin istediği ancak pek az kişinin gerçekten anlayabildiği garip bir niteliktir. İnsanların kendi zevklerinin esiri olduğu günümüzde, fazla talep edilen ancak az karşılanabilen bir niteliktir. Sonraki jenerasyona empati sahibi olmayı öğretmenin en büyük nedeni budur.

Birçok insan sempatiyle empatiyi karıştırır. Ancak bu ikisi farklı değerlerdir. Empati, sadece birinin duygularını anlamak değildir. Suçlular, genellikle önce insanların duygularını anlıyormuş gibi görünüp, ardından onların güvenini kazanarak bu durumdan avantaj sağlarlar. Empati duymak bunun ötesindedir. Sadece bir insanın nasıl hissettiğini anlamaktan ziyade, o insanın duygularına değer verir ve saygı duyar. Yani diğer insanlara karşı nazik, kibar ve anlayışlı davranır.

 

Çocuklar doğuştan iyi kalpli olsalar da, çoğu zaman çevrelerindeki yetişkinler tarafından empatiyi görmeleri gerekir. Bu, anne-babanın çocuklarıyla kurdukları ilişkiyle başlar. Çocukları için değerli olan şeylere ilgi duyan ve onların duygularına pozitif bir şekilde cevap veren ebeveynler, çocuklarına empatiyi aşılayabilir.

 

Son olarak, gün içerisinde iletişim kurarken onlara “Seni seviyorum.” demeyi ihmal etmeyin.

Comments are closed.
Başvuru Formu