fbpx

Profesyonel Eğitimler

Öğretmenler

Bugünün öğrencileri geçmişten farklı

Çok gerilerde değil daha 90’lı yıllarda her hangi bir okula gittiğimde ki bu okulun özel ya da devletokulu olması fark etmiyor, öğrencilerin neredeyse benzer gelişim düzeylerinde olduğunu görebiliyorduk. Yazıları benzer idi. Öğrencilerden hiç biri ilaç kullanmıyordu. Hiçbirinin DEHB tanısıyok idi, Obsesif Kompilsif Bozukluk tanısı yok idi. Öğrencilerin ev ödevleri vardı ve o ödevleri kendileri kendi başlarına yaparlardı. Her koşula rağmen öğrenciler heyecanlı idi ve onları eğitme ve öğretme isteği ile dolu idik.

Günümüzde ise durum oldukça farklı. Sınıflarımızda yetersiz beyin gelişimi olan bir çok çocuk var. Bu çocuklar yetersiz beyin gelişimi ile okula geliyorlar ve hem onların öğrenmeleri önünde hem de bizim onları eğitmemizin önünde bir çok engel oluşuyor. Ve bu öğrencilere öğretim yapmak 20-30 yıl öncesinde oynanan oyundan çok daha farklı bir top oyunu. Farklı bir oyun oyun oynanması gerekiyor.

Bu oyunu oynayabilmek içini imkansızı mümkün kılmak için biz öğretmenlerin nörobilim dünyası ile tanışmamız, öğrencilerimizin beyin profilerine hakim olmamızı gerekmekte. Öğrencilerimiz beyin profillerini anlamadan istediğimiz kadar kendimizi zorlayalım ve öğretmeye çalışalım hem kendimiz hem de öğrencilerimiz neşeli ve verimli bir öğrenen ve öğreten olmayacaklardır.

Öğrencilerimizin beyin profillerini ve dolayısı ile yetersiz gelişim alanlarını bilmediğimiz için bugünün sınıflarında yüksek düzeyde hayal kırıklıkları yaşıyoruz. Ve bu bir sürpriz değil. Sonuç olarak amigdala(beynin algılanan tehdit ve strese tepki veren kısmı ve beynimizin ana istasyonu) hem biz öğretmenler ve öğrencilerimiz için rutin olarak tetiklenmekte.

Bu durum hem bizim öğrencilerimiz hem de bizler için kader değil ve üstesinden gelinebilir. Sadece nöro bilim e giriş yaparak ve öğrencilerimizin beyin profillerini anlayarak. Ve bunu yaptığımızda sadece öğrencilerimizi anlamak ve verimli bir eğitim yapmakla kalmaz bunu tüm topluma da yayabiliriz.

Nasıl bir uygulama biz öğretmenlere yardımcı olur?

Öyle bir uygulama geliştirilsin ki öğretmenler, herhangi bir anda, öğrencilerin kortekslerinde mi yoksa beyinlerinin alt merkezlerinde mi olduğunu göstersin. Bu arada öğrenmenin sadece kortekste olmamız durumunda gerçekleştiğini unutmayın.

Ancak yeterli beyin gelişimi olan çocuklar öğretmen anlatırken onu otomatik göz hareketleri ile yerlerinde kıpırdamadan takip edebilir. Ve öğretmenler bu çocuklar ile göz teması kurarak öğretimlerine devam edebilir.

Eğer bu öğrencilerin eksik beyin gelişimi var ise yerinde oturamayacak ve öğretmeni ile göz teması kuramayacaktır.Yetersiz beyin gelişimine sahip bu çocukların amigdalaları da kendileri için tehdit edici görünen herhangi bir şey tarafından kolayca tetiklenir. Örneğin, böyle çocuklara bütün sınıfın önünde bir soru sorarsa – ve bu biraz korku yaratırsa – amigdalaları tetiklenir. Ya da, yazma ya da matematik te zorlanan öğrencilere öğretmen bu alan ile ilgili bir görev verirse , amigdalaları bir kez daha tetiklenir.

Ve işte, bu uygulama burada devreye girecek. Öğrencilerin korteks bölgesi aktif olduğunda bu uygulamanın ekranı beyaz. Korteks altı bölgelere doğru inildikçe de ekran kararamış olacak. Biz de öğrencinin o anda öğrenip öğrenmediğini anlamış olacağız.

Şimdi, bu uygulamayla, bir öğretmenin, öğrencilerini takip ettiğini ve şimdi ekranlarının yarısından fazlasının karanlık olduğunu gördüklerini varsayalım. Olmadı! Bu, planlandığı gibi öğretmeye devam etmeyi kesinlikle zorlaştırır, bu karanlık ekranların bilinmesi öğrencilerin yarısından fazlasının böyle bir öğretim hizmetinde yararlanamayacağı anlamına gelir.

Tamam, yakın bir gelecekte böyle bir uygulamanın var olması olası değildir. Ancak, iyi haberler burada. BrainFit Nöro-Öğretmen eğitim kursuna katılan öğretmenler aslında bu uygulamaya gerek duymaz. Bunun nedeni, “karanlık bir ekrana” sahip olmaya eğilimli kim olduğunu zaten bilmeleridir, Bu da neyin beyin reaksiyonlarını azalttığını, öğrenmeyi engellediğini ve bunun için ne yapılması gerektiğini bilir.

BrainFit Nöro-Öğretmen Eğitim kursu, öğretmenlerin öğrencileri hakkında algılarını nasıl değiştirdi?

Eğitim kursumuza katıldıktan sonra öğretmenlerden, bu kursun kendi öğretim ortamlarını nasıl değiştirdiğini paylaşmaları istenir.

Birçok spesifik cevapları listelerken, her zaman ortak temalar vardır. Örneğin, öğretmenler, daha yıkıcı veya zorlayıcı ya da umarsız, sorumsuz olarak ifade ettikleri öğrencilere nasıl daha fazla şefkatli olduklarını söylerler. Çünkü onları anlayıp onlara ulaşacak ve geliştirecek stratejilere artık sahiptirler. Ayrıca, çok fazla öğrencinin, sınıflarında başlangıçta düşünüldüklerinden daha düşük beyin gelişimi düzeyinde olduklarını belirlediklerinde yaşadıkları şaşkınlığı belirtmişlerdir.

Eğitim programını tamamlamış olan öğretmenler, artık öğrencilerin neden mücadele ettiklerini ve bu çocukların ilerlemesine yardımcı olmak için aslında işe yarayan belirli önerilere sahip olduklarını bildikleri için güçlendiklerini ve yeniden güçlendiklerini söylüyorlar . Ve bu öğretmenler şimdi basit önerileri birleştirmenin genel sınıf ortamını nasıl dramatik olarak değiştirebileceğini deneyimlediler.

Ama eğer cevaplarını sadece bir cümleyle özetlemem gerekirse: Eğitim kursumuz, herkesin sınıfta neşeyi deneyimlemesini mümkün kılar – öğretmenler öğretmenin tadını çıkarır ve öğrencileri öğrenmenin sevincini keşfederler.

Ve bu, beyin gelişimini anladığımız ve bir sınıfta bu az gelişmişliğe nasıl hitap edeceğimizi bildiğimiz zaman gerçekten gerçekleşen şeydir.

BrainFit Nöro-Öğretmen Eğitim kurusunun bizim beynimize olan yararı nedir?

Öğretmenler de dahil olmak üzere herkes eksik beyin gelişimini telafi edebilir. Böylelikle kortesk bölgemize daha fazla erişime sahip olarak verimliliğimizi arttırabiliriz.
Peki, iyi organize edilmiş bir beynin yaptığı öğretim neye benziyor?
Yeni standartlara ve görevlere uyum sağladığımız sorulduğunda, amygdala’mız tetiklenmez. Artık hiç bitmeyen bir iş yükü gibi görünen şeylerle boğulmayız. Öğrencilerimizin beyin profillerine uyarlanmış, kendi gereksinimlerimizden ödün vermeden bir sınıf ortamı yaratırız. Korteksimizde kalmak için çaba sarf etmeyiz, bu da öğrencilerimizin kortekslerinde kalma olasılığını büyük ölçüde artıtırır(ayna nöronlarının kesinlikle sınıflarda oldukça önemli). Birisi kararlarımıza veya öğretmemize meydan okuyorsa savunmasız ve çaresiz değiliz. Ebeveynlerle, onları korteksleri ile tutarlı şekillerde etkileşim kurarız.

En iyisi, enerjiliyiz. Artık öğretmen olmaya karar verdiğimizde o zaman hayal ettiğimiz gibi öğretebiliyoruz.

Başvuru Formu