fbpx

Çocuklarınızın Okulda Kendinden Emin ve Özgüven Sahibi Olmasına Nasıl Destek Olabilirsiniz?

 

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar, özellikle okulda, özgüven kaybı yaşayabilirler. Bu kayıp bir süre sonra onların yetersiz performans göstermesine sebep olabilir. Daha sonrasındaysa bu yetersizlik okulda gösterilmesi gereken performans için bir kısır döngü haline gelebilir. Ancak çocuğunuzun özgüvenini arttırabileceğiniz ve destekleyebileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

Yetenekli Olduğu Alanlarda Kendisini Teşvik Edin

Çocuğunuzun doğasında bulunan yeteneklerini ve becerilerini teşvik edin. Eğer çocuğunuz müzik konusunda yetenekli birisi ise onu okulun müzik gurubuna veya bir kursa kaydettirin.

Doğuştan yetenekli olduğu aktivitelere katılması için çocuğunuzu teşvik etmeniz, onun özgüveninin artmasını sağlayacaktır. Çocuk gerçekten bir şeyleri başarabildiğini gördüğünde bu durum onun, okulda verilen görevleri yerine getiremese bile bununla mücadele edebilme becerisi kazanmasına yardımcı olur.

Model Olma

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz sizi hep üstün görür ve birçok davranış kalıbını sizden öğrenir. Çocuğunuzda görmek istediğiniz davranışlar için model olmanız gerekir, özellikle de hatalarınızı kabul etmeniz çok önemlidir.

Eğer kendi hatalarınızı ve başkalarının hatalarını kabul etmeyi başarırsanız çocuğunuz da aynısını başarabilecektir. Birinin kendi hatalarını kabullenebilmesi o kişinin özgüveni geliştirir. Çocuğunuz hayal kırıklıkları yaşadığında veya kötü bir okul başarısı getirdiğinde ona “ seni seviyorum ve en iyisi olmak için çabaladığını biliyorum” diyin.

Kıyaslamaktan Vazgeçin

Kendi kimliklerini ve benlik hislerini çocuklar kendileri oluştururlar. Çocuğunuzu bir başkasıyla kıyaslayarak (hatta bu kıyaslamanız onun adına olumlu olsa bile) ona kendi benlik değerinin, başkalarının yaptıkları şeylere kıyasla oluştuğunu öğretmiş olursunuz.

Onun başarısını ve gelişimini başkasıyla kıyaslamadan dikkate aldığınızı bilmesini sağlamalısınız;

*Ona, öğrenme zorluğu yaşadığı için arkadaşlarına nazaran daha çok çalışması gerektiğini söylemek yerine, bu sene önceki yıllara nazaran daha çok çalışması gerektiğini söyleyin.

*Yaptıklarını arkadaşlarıyla karşılaştırmak yerine, en son yaptığı çalışmayı bir önceki çalışmasıyla karşılaştırın.

Problemli Alanlara Odaklanın

Çocuğunuz okumada veya matematikte problem yaşıyorsa eğer bu durumda yapılacak en kilit yaklaşım tarzı övgüdür. Çünkü çocuğunuz bu zorlu alanlarda kaybettiği güveni nedeniyle daha çok desteğe ve teşviğe ihtiyaç duymaktadır.

Çocuğunuzun başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu desteği verebilirsiniz. Aşağıda buna yönelik bazı ipuçları yer almaktadır:

*Yapmakta zorlanıp ekstra saatler harcamasını gerektiren her ödevi için veya çözmekte zorlandığı problemleri için çocuğunuzun yanına oturun ve ona yardımcı olun.

* Zorluk yaşadığı derslerde ne kadar çok başarı gösterdiğine ilişkin değil ne kadar çok çaba sarf ettiğine ilişkin övgülerde bulunun. Çaba her zaman yeteneğe galip gelir.

* Çocuğunuza yapabileceği spesifik bazı görevler verin. Çocuğunuz ilk sefer için kolay olan bu görevi başardığında daha sonra zorlu görevlerin üstesinden gelebilmek için ihtiyaç duyduğu özgüveni kazanmış olacaktır.

Kaynak : https://www.brainbalancecenters.com/blog/2017/01/boost-childs-self-esteem-confidence-school-2/

Comments are closed.
Başvuru Formu