fbpx

Öğrenmeye olan kızgınlıklarını yok edin

Çocuğunuz ile ödev konusunda çatışmalar hatta kavgalar mı yaşıyorsunuz?

Çocuğunuz okulda verilen ödevleri unutuyor mu?

Çocuğunuz ödevleri yapmak istemiyor ve ödevden kaçıyor mu?

Çocuğunuzun ödev konusunda çektiği zorluk, öğrenmeye olan kızgınlığı ve düşük seviyede akademik performansı tüm aile üzerinde baskı hissettiriyor. Eğer çocuğunuz ödevleri yapma konusunda isteksiz ise ve size  müdahale yapılması gerektiği söylenmişse, bir sonraki adım bu zorluklar sürecini yönetmek için doğru yardımı almak olacaktır. Birçok terapist ve program mevcut olduğundan, doğru kaynakları belirlemek zorlu bir süreçtir.

Bir Öğrenme Zorluğunu Teşhis Etmek

İster bir öğretmen tutun, ister okulla bağdaştırılmış bireysel eğitim programı  için başvurun, isterse de diğer terapileri deneyin, ilk olarak anlamanız gereken şey çocuğunuzun farklı zorluklar yaşadığıdır. Günümüzün akademik ikliminde bile, doğru teşhisi almak her zaman kolay değildir. Çocuğunuzun yaşadığı öğrenme güçlüğünü hedef alma sürecine başladığınızda, her zaman desteklenmediğinizi hissedebilirsiniz. Endişe duyduğunuz şeyler hafife alınabilir veya size çocuğunuzun er ya da geç akranlarıyla aynı seviyeye geleceği söylenebilir. Böyle durumlarda, kendinize güvenin ve yardımı olabildiğince erken alın. Biliyorsunuz ki sizin çocuğunuz herkesten daha iyi ve doğru kaynakları ayırt etme yolunda en büyük destekçisi sizsiniz.

Çocuğunuza yardım etme yolunda, başlangıç olarak, bizim online değerlendirme aracımızı kullanın. Daha kapsamlı değerlendirme içinse, profesyonellerimizden biriyle görüşün ve size en yakın BrainFit Studio Merkezinden ücretsiz danışmanlık alın. Geniş kapsamlı değerlendirmemiz, objektiftir ve duyuşsal, motor ve 900’den fazla fonksiyonun bulunduğu algısal test olan, işlevsel her alanı ölçebilen bir niteliğe sahiptir. Test sonuçları, soruna anında müdahale edebilen ve sorunun kökünde yatanın ne olduğunu anlamınız ve farkındalıklar yaşamanız için kurum Psikoloğumuzca sizle paylaşılır.

Öğrenmeye Olan Kızgınlık Sürecini Yönetme

Çocuklarınızın bu kızgınlıkları kendi başlarına yenmelerini aşağıda verilen ipuçlarıyla sağlayın:

Bir Mola Verin: Çocuğunuz belli başlı bir problemle veya ödevle mücadele ediyorsa, bir ara verip daha sonra bu probleme veya ödeve dönmesini sağlayın. Endişeli,gergin veya kızgın bir durumdayken, çok az şey başarılır.

Sorular Sorun: Pek çok çocuk okulda yaptığı şeyleri anlamadığına odaklanmak istemez. Gerektiğinde, çocuğunuzun öğretmenine birebir de olsa sorular sorabildiğinden emin olun.

Teknolojiyi bir araç olarak kullanın: Eğer çocuğunuz bir sorunda takılıp kaldıysa ve sizin de bu soruna bir çözümünüz yoksa, yardım için internete başvurun. İnternet, bir ödevi veya problemi açıklayabilecek binlerce kaynağın bulunduğu yerdir. Aslında bir çok öğretmen, dönemin başında, çocuğun evden de öğrenme gerçekleştirebilmesi için bağlantılar kurar.

Veli Desteği

Önemli olan cesaret etmektir. Çocuğunuzun akademik zorluklar öğrenmeye olan kızgınlıklarını yenmesine yardım etmenin en iyi yolu, onu olumlu pekiştireçle cesaretlendirmektir. Çocuğunuza güçlü olduğu yanlarını hatırlatın ve başarılarına odaklanın. Aşağıda verilen ipuçları çocuğunuzun öğrenme zorluklarının üstesinden gelmesi yolunda ona yardımcı olacaktır:

Destekçi olun: Çocuğunuzun kendi işlerinden kendisinin sorumlu olduğunu bilmesi önemlidir ama yeri geldiğinde de sizin destekçisi olduğunuzu bilmesi ona çok büyük yarar sağlayacaktır. Gerekli bir durum olduğunda, yardım edebilmek için, iletişiminizi hem okulla hem de çocuğunuzlaaçık tutun.

Bilge Olun: Mevcut olan öğrenme zorlukları ve terapileri hakkında kendinizi eğitmeye devam edin. Ne kadar çok bilirseniz, çocuğunuz için doğru kaynakları o kadar iyi seçersiniz.

Olumlu Bir Tavır İçerisinde Kalın: Çocuğunuz sizin de önderliğinizi devralacak. Yardım almaya ne kadar olumlu yaklaşırsanız, sonuç o kadar iyi olacaktır. Çocuğunuzun, yaşadığı öğrenme zorluğunu iyimser bir biçimde karşılayıp, onu yenebileceğini bilmesini sağlar şekilde ona örnek olun.

Desteğiniz çocuğunuzun kendine verdiği kişisel değeri, kendine güveni artırır ve işler zorlaştığında bile azimle devam etmesini sağlayacak kararlılığı geliştirmesine yardımcı olur.

Öğrenme Zorlukları İçin Doğru Yardımı Bulmak

BrainFit’te, İki beyin kutbu arasındaki iletişimdeki işlevsel bağlantısızlığın öğrenme güçlüklerinin temel nedeni olduğunu iddia ediyoruz. Beynin nöroplastisitesinden dolayı, beyin yeni bağlantılar kurabilir ve tecrübeye, öğrenmeye yol açacak olan beyin hücreleri oluşturabilir. Kökeninde nörolojik olduğu için, zihin iletişimini güçlendirip, ritim ve zamanlamayı geliştirerek, bu öğrenme zorluklarının belirtilerini azaltmak hatta tamamen yok etmek mümkündür.

Eğer çocuğunuz okumada veya yazmada zorluk yaşıyorsa veya motor gelişiminde gözle görülür bir eksiklik çekiyorsa, sizi BrainFit Studio programına davet ediyoruz. Dikkatli biçimde yapılandırılmış ve koordine edilmiş programımız, sizi gelişmiş öğrenmeye ve çocuğunuzun zorluk çekme yaşantılarına bir nokta koymanızı sağlayacaktır.

Leave a Reply


Başvuru Formu