fbpx

Fiziksel Aktivitenin Çocukların Dikkat Süresine Olumlu Etkisi

Çocuğunuzun takım sporları, dans ve jimnastik gibi fiziksel aktiviteler yapması, henüz gelişme çağında sağlıklı bir alışkanlık kazanmasını sağlarken, aktif ve sağlıklı bir hayatın temellerini de atar. Onu fiziksel aktivitelere katılmaya teşvik ettiğinizde bedensel, zihinsel ve duygusal sağlığı için, yalnızca yetişkinlikte görülecek uzun dönemli faydalar değil, okul performansında hızla fark yaratacak faydalar da sağlayabilirsiniz.

Fiziksel aktivite yapmak kişinin kalbini güçlendirir, damarlarını açık tutar, kilosunun ve kan şekerlerinin kontrol altında kalmasını kolaylaştırır. Bunlar da obeziteden, şeker hastalığına, yüksek tansiyondan kalp hastalıklarına kadar birçok önemli sağlık probleminin gelişme riskini düşürür. Fiziksel olarak aktif olması çocuğunuzu gelecekte görülebilecek sayısız hastalık riskinden koruyabilir. Fiziksel aktivitenin duygusal sağlık üzerindeki faydaları ise egzersiz yaptığında kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan hormonların salgılanmasıyla alakalıdır. Ayrıca takım oyunları gibi etkinliklerde arkadaşlık bağları kurmak, sağlıklı bir kiloda kalmanın sosyal olarak dışlanma riskini azaltması da çocukların duygusal durumlarını iyi yönde etkiler.

Tüm bunların yanında egzersiz ve fiziksel aktivitenin çocukların zihinsel gelişimi için de çeşitli yararları vardır. Fiziksel olarak aktif olmak, çocuklarda beynin büyümesini uyarır ve zihinsel performansı canlandırır. Çocukların odaklanmalarına, yeni şeyler öğrenmelerine ve okulda başarılı olmalarına yardımcı olur. Yapılan çok sayıda araştırmada çocuklara konsantre olmalarını gerektiren görevler verildiğinde aerobik formu daha iyi olan çocukların daha başarılı ve bazen daha hızlı oldukları görülmüştür. Bilim adamları Chaddock ve Heyman tarafından 2014’te yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre(1) beynin hafızayla alakalı bölümü olan hipokampustaki beyin hacmi fiziksel aktivite yapan çocuklarda daha büyük olmaktadır.
Çocukların zihinsel sağlığıyla ilgili günümüzün en önemli problemlerinden birisi kısa dikkat süresidir. Çocuklar için dikkat dağıtıcı unsurların hiç olmadığı kadar fazla olduğu günümüzde çocuklar odaklanmakta zorluk çekmektedirler. Bunun sonunca dikkatlerini bir şeye verebilme süreleri gerçekten kısıtlı olabilmektedir. Illinois Üniversitesi’nde, Charles Hillman önderliğinde

yapılan araştırmada(2) fiziksel aktivitenin çocukların dikkat süresine etkisi incelenmiştir. Alınan sonuçlara göre fiziksel olarak aktif olmak çocukların zihinsel kontrolünü, yani bir şeye dikkat edebilme becerilerini artırırken, akademik testlerde daha yüksek performans göstermelerini sağlamaktadır. 9 yaşındaki katılımcılar 20 dakikalık dinlenme ve 20 dakikalık yürüyüş periyotlarından sonra çeşitli testlere katılmış, yürüyüşten sonra hem dikkat süresi hem de öğrenme ile ilgili testlerde daha yüksek performans göstermişlerdir. Özellikle okuma üzerine yapılan testlerde alınan fark belirgin düzeyde ölçülmüştür.

Elbette çocuklar, laboratuvar ortamında yapılan bu testlerde olduğu gibi yürüyüş bandına çıkarak egzersiz yapmayacaktır. Çocuklar için okuldaki beden eğitimi dersleri, takım veya sokak oyunları gerekli fiziksel aktiviteyi sağlayabilir. Eğer bu konuda biraz ilhama ihtiyaç duyuyorsanız çocuğunuza önereceğiniz en güzel sokak oyunları için buraya tıklayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzu hareketli kalmaya teşvik edebilir, sağlığını ve gelişimini tüm açılardan destekleyebilirsiniz.

Kaynak :

http://www.parentingscience.com/exercise-for-children.html

https://news.illinois.edu/blog/view/6367/205988

Leave a Reply


Başvuru Formu