fbpx

DİKKAT ESKİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU OLANLAR GÖRÜLEN UYKU PROBLEMLERİ

DEHB bozukluğu olan çocuklar uyku problemi yaşamaya daha eğilimliler

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocukluk döneminde ortaya çıkan davranışsal bir bozukluktur. DEHB olan çocuklar oturmakta, dikkatini toplamakta ve paylaşım konularında problemler yaşarlar. Aynı zamanda uykuya dalmada ve uykuda kalmada problemleri yaşıyor olabilirler. Tüm bunlar kronik uyku eksikliğine sebebiyet verebilir ve daha da önemlisi DEHB olan çocuklarda bu belirtiler daha ciddi olabilir.

DEHB ve Uyku Bozuklukları

Her yaş grubundan çocuk uyku problemlerinden olumsuz yönde etkilenir ancak DEHB olan çocuklarda bu problemlere daha sık rastlanır.  Araştırmalar gösteriyor ki, DEHB olan çocuklar uyku problemlerine daha eğilimliler:

Insomnia ve DEHB: DEHB olan çocukların zihinlerinde birbirleriyle yarışan düşünceler olduğundan bu onların uykuya dalmasına engel oluyor olabilir. Uykuya dalsalar dahi istedikleri kadar uyumada problemler yaşayabilirler. Uyku apnesi(uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan bir hastalık) gibi diğer uyku bozuklukları çocukların kesintisiz bir uyku yaşamalarına engel olabilir. Bu problemlere bağlı olarak çocuklar gündüz zamanı uykulu bir vaziyette olacaklarından tüm bunlar diğer davranışsal problemlere sebebiyet verecektir.

Gecikmiş Uyku Fazı Sendromu:  Bu sendromu yaşayan çocuklar gece yarısından veya sabahın ilk saatlerinden önce yatamazlar. Kurulan hiçbir alarm işe yaramaz ve sabah yataktan kalkarken çok zorlanırlar. Yataktan kalktıklarında öfkeli ve agresif olurlar ve öğlen olmadan da uyanık halde gezmede problemler yaşarlar.

Huzursuz Bacak Sendromu: Çalışmalar huzursuz bacak sendromu ve DEHB arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Huzursuz bacak sendromu ayakların istemsizce hareket etmesi durumudur ve uyku bölünmelerine ve gündüz zamanı uykusuzluğa sebebiyet verebilir.

DEHB olan çocuklardaki uyku bozukluklarıyla başa çıkmak

Araştırmalar gösteriyor ki ADHD’si olan çocukların %70’i uyku problemi yaşıyor, bu yüzden çocuklarda görülecek olan belirtilerin dikkatli şekilde gözlemlenmesi ve ihtiyaç durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurulması çok önemli. Eğer çocuğunuz bir uyku problemi yaşıyorsa süreli bir bakıma ihtiyaç duyuyor olabilir. Uyku problemlerinin tedavi edilmesi çocuklardaki davranışsal belirtilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

Eğer çocuğunuzda öğrenme veya davranış bozukluğu varsa ve uykuya dalmada veya uykuda kalmada güçlük yaşıyorsa Brainfit Studio’yu bir düşünün deriz. İlk öncelikle çocuğunuzun zihninde hangi bölge gelişmemişse onu kapsamlı bir analizle ortaya çıkartıyoruz ve daha sonra maksimum bir beyin gelişimi için çocuğunuza özgün bir program hazırlıyoruz.

Leave a Reply


Başvuru Formu