fbpx

Bebeğinizin Duygusal Dünyası

Bebeğinizin duygusal gelişimi, basitten karmaşık duygulara doğru uzanan  bir süreçte oluşur.

Michael Lewis’e göre, bebeğiniz ilk doğduğunda 3 basit duyguyu gösterebilir: İlgi, endişe ve tatmin. Bebeğiniz, iç sürece, fizyolojik değişimlere veya duyusal uyarılara cevap olarak bu duyguları gösterecektir. Çocuğunuz büyüdüğü sürece duygusal tepkileri de büyüyecektir. İlerleyen 6 aylık süreç içerisinde bu ilkel tepkiler mutluluğa, şaşırmaya, üzgünlüğe, iğrenmeye, kızgınlığa ve korkuya dönüşecektir. Bu duygular, bebeklerde nörolojik ve bilişsel olgunluğu bağlayıcı olarak gelişirler.

Bebeğiniz 9-10 aylık olduğunda duygularını daha geniş bir duygu skalasında ifade edebileceği bir dizi beyinsel gelişim sürecine girer. Bebeğinizin saniyeler içerisinde mutsuzluktan mutluluğa geçtiğine şahit olabilirsiniz. Bu gayet beklendik ve normal bir olaydır ve endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Bu yoğun duygu anlarında nefes almayı ve çocuğunuz duygularını düzene sokmasına yardımcı olmayı unutmayın.

Çocuğunuz büyüdükçe duygusal skalası da büyümeye devam edecektir. 15-24 aylık olduğunda kendinin bilincine varmaya başlayacaktır. Bu bilişsel dönüm noktası bebeğinizin kendini bir birey olarak dünyanın geri kalanından ayırmasına olanak sağlayacaktır. Bu yeni yetenekle, utanma, empati ve kıskançlık duygularını da açığa çıkaracaktır. Bu yeni yeteneklerle beraber bebeğinizin yaşamının 2. yılında fiziksel yeteneklerinin gelişimine bağlı olarak duygularını düzenlemede ne kadar iyiye gittiğini göreceksiniz.

Yaklaşık 3 yaşına geldiğinde gurur, utanç ve suçluluk gibi öz bilinç duygularını kazanacağı dördüncü büyük değişimi yaşar. Çocuğunuz artık kuralları, standartları ve sosyal kaideleri anlayabilmeye başlar. Bunu bildiği için de hareketlerini ve isteklerini buna göre belirler.

Gördüğünüz gibi, duyguların gelişimi, bebeğin bilişsel yetenekleri arttıkça karmaşıklaşır. Duygular kötü veya iyi değil, sadece duygulardır. Bu durumda, biz ebeveynlerin görevi çocukların iç dünyaları kendilerini koşulsuz kabul etmeleriyle beraber karmaşıklaştığında onların yanında olmaktır. Duygular geçicidir, buna rağmen çocuklarımızın duygularından dolayı harekete geçebiliriz. Ebeveynler olarak çocuklarımıza duygularını kontrol etmelerini öğretmek için harekete geçmekten kaçınabiliriz.

 

 

Leave a Reply


Başvuru Formu